Polisanet

Ubezpieczenie roweru to dla Ciebie wyższa jazda?

Udało się! Zadbałeś o swoją firmę – masz dobrze skonstruowane ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w związku z prowadzone przez Ciebie przedsiębiorstwo, Twoi pracownicy są zabezpieczeni – możesz wyjechać na krótki urlop!

Może na rowerze?

Ale co z ubezpieczeniem? Kto odpowie za wyrządzoną przez Ciebie szkodę? Czy można ubezpieczyć się od szkód wyrządzonych przez rowerzystę? Czy można ubezpieczyć sam rower?

Oczywiście! Możesz wykupić OC dla roweru lub OC w życiu prywatnym!

Takie OC będzie Cię chronić po spowodowaniu szkody na osobie lub szkody rzeczowej, którą wyrządzisz osobie trzeciej podczas jazdy na dowolnym rowerze. Taka polisa obejmuje ochroną również uszkodzenie wypożyczonego roweru miejskiego i szkody wyrządzone komuś podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, np. downhillu.

·         Złamanie ręki hulajnogisty wskutek zderzenia

·         Uszkodzenie sprzętu lub odrzieży sportowej innego rowerzysty

·         Rozbicie ekranu smartfona wskutek potrącenia pieszego

·         Zarysowanie karoserii samochodu wskutek stłuczki

·         Potrącenie psa, który był wyprowadzany na smyczy na spacer

Taka polisa zadziała w różnych okolicznościach:

1.       Kiedy zderzysz się z pieszym, hulajnogistą, psem, autem – Potrącenie pieszego obok ścieżki rowerowej, zderzenie z rozpędzoną hulajnogą, utrata równowagi wskutek przebiegającego obok Ciebie dużego psa, kolizja z samochodem. Uszkodzenie sprzętu lub odzieży sportowej innego rowerzysty

2.     Kiedy przewrócisz się na rowerze – Przejeżdżasz blisko placu zabaw. Momentalnie na drogę wybiega mały piesek goniący za piłką. Gwałtownie skręcasz, aby uniknąć przejechania kundelka, ale wjeżdżasz w ławkę, na szczęście pustą. ŁUP! Próbujesz się podnieść. Stajesz na nogi, chyba skończy się tylko na siniakach. Jednak ławka jest połamana – trzeba zapłacić za jej naprawę….

3.     Kiedy zjedziesz nieuważnie ze ścieżki rowerowej i przez przypadek potracisz pieszego na chodniku, który właśnie rozmawiał przez telefon. Jego nowy smartfon upadł i na beton i się potrzaskał!

Możesz ubezpieczyć również swój rower!

1.       Aby zapobiec zderzeniu z dzieckiem, które wyjechało z zakrętu na wrotkach gwałtownie hamujesz, aby uniknąć zderzenia z nim. Sam jednak zderzasz się z drzewem.  Jesteś cały i zdrowy, niestety Twój rower nie przeżył tego upadku tak szczęśliwie jak Ty. Dzięki casco roweru ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy

2.     Leniwa i wolna sobota. Chcesz przejechać się poza miasto. Kierujesz się do stojaka na rowery przed blokiem i w try miga tracisz dobry humor, bo jakiś chuligan rozpruł siodełko, porysował ramę i przebił opony Twojego roweru! Zamiast planować trasę, liczysz, jak kosztowna będzie naprawa. Pocieszasz się, myśląc o odszkodowaniu z AC roweru za akt wandalizmu.

3.     Rower możesz ubezpieczyć również od kradzieży. Taka polisa zadziała w kilku miejscach:

– piwnica – przechowywanie roweru w piwnicy jest wygodne, jeśli nie chce Ci się wnosić kolarzówki na wysokie piętro, trzymać górala w mieszkaniu lub damki na korytarzu. Zakłady ubezpieczeń wymagają aby przechowywać rower w pomieszczeniu zamkniętym na kłódkę lub zamek opisany w OWU. Drzwi do piwnicy nie powinny mieć elementów szklanych, które złodziej może wybić i dzięki temu dostać się do pomieszczenia.

– balkon – jeśli Twój rower na balkonie jest zabezpieczony przed wilgocią i nalotami gołębi, to świetnie! Lecz z perspektywy ubezpieczyciela ważniejsze jest prawidłowe osadzenie i zamknięcie okien oraz drzwi balkonowych, szczególnie na parterze. Złodziej nie może mieć łatwego dostępu do potencjalnego łupu. Jeśli rower zostanie skradziony z balkonu na parterze bądź tarasu, muszą być widoczne ślady świadczące o użyciu siły i narzędzi.

– obrodzenie z siatki – częsty błąd rowerzystów to przypinanie roweru mocnym zabezpieczeniem, np. wysokopółkowym u-lockiem, do obiektu, który można bardzo łatwo uszkodzić, np. do wspomnianej siatki. Zabezpieczenie za kilkaset złotych nie spełni swojej funkcji, jeśli złodziej z łatwością przetnie ogrodzenie, do którego przymocowany jest rower. Co na to zakład ubezpieczeń? Może powołać się na rażące niedbalstwo.

– garaż – ultracisi złodzieje włamali się do Twojego garażu w nocy i ukradli Ci rower? Polisa rowerzysty obejmuje kradzież z włamaniem do lokali, w tym garaży, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo zamknięte. W przypadku garażu  ubezpieczyciel może wymagać np. zabezpieczenia w formie zamka/kłódki wielozastawkowej, elektrycznego systemu zamykania lub innego, który ma klasę odporności na włamanie.

– stojak pod sklepem – po pierwsze – stojak lub inny obiekt, do którego przymocowujesz rower, musi być stały i nieruchomy. Po drugie – ubezpieczyciel może Ci narzucić rodzaj zabezpieczenia w zależności od wartości roweru i nakazać przymocowywanie wyłącznie za ramę, a nie np. tylne koło. Jeśli ktoś ukradnie Ci rower z monitorowanej lokalizacji i na nagraniu będzie widoczne, że rower był nieprawidłowo zabezpieczony, możesz nie dostać odszkodowania.

Nie czekaj! Wykup OC w życiu prywatnym – to Twoja najważniejsza polisa!