ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej musi stanowić podstawowy element polityki ubezpieczeniowej każdego przedsiębiorcy. Nie ma takiej działalności gospodarczej z którą nie wiązałoby się ryzyko wyrządzenia szkody. Jak ważne jest to ubezpieczenie niech świadczy fakt, że sam ustawodawca nałożył na zawody o wysokim ryzyku obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie OC działalności w swoim podstawowym zakresie obejmuje szkody powstałe na skutek deliktu (OC deliktowe) oraz z powodu niewywiązania się lub nienależytego wywiązania się z zawartej umowy ( OC kontraktowe).
Podstawowy zakres ubezpieczenia OC może zostać rozszerzony m.in. o klauzule:
– OC za podwykonawców,
– OC pracodawcy,
– OC najemcy (szkody w nieruchomościach i ruchomościach),
– OC za produkt,
– OC za zanieczyszczenie środowiska,
– OC za przeniesienie chorób zakaźnych,
– OC za szkody spowodowane działaniem materiałów wybuchowych lub fajerwerków,
– OC za wypadki powstałe poza granicami RP,
– Czyste straty finansowe.
Zakres ubezpieczenia firmy powinien być dostosowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa i obejmować ryzyka, które mogą wydarzyć się podczas prowadzenia działalności. Np. producenci powinni zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami wynikającymi z wadliwości produktu. Właściciele warsztatów samochodowych, czy firm budowlanych warto, aby zapewnili sobie polisę przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z uszkodzenia własności klienta.