ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI
O ubezpieczeniu pracowników powinien pomyśleć każdy pracodawca, który chce by osoby u niego zatrudnione pracowały dłużej niż przez jeden sezon. Takie ubezpieczenie jest dobrym dodatkiem motywacyjnym do pensji.
Polisy grupowe na życie zapewniają pracownikowi przede wszystkim ochronę na wypadek śmierci, poważnego zachorowania, inwalidztwa i trwałej niezdolności do pracy. Pozwalają także na uzyskanie dodatkowych świadczeń, m.in. w razie zgonu bliższego członka rodziny (małżonka, rodziców czy teściów), jak również z okazji narodzin dziecka.
Umowę grupowego ubezpieczenia na życie z zakładem ubezpieczeń zawiera zakład pracy na rzecz swoich pracowników. Takie ubezpieczenie ma wiele zalet, m.in.:
– brak medycznej oceny ryzyka,
– uśredniona składka,
– możliwość indywidualnego kontynuowania,
– zwolnienie pracodawcy z konieczności wypłaty odprawy pośmiertnej.
– wsparcie finansowe dla Pracowników, którzy zachorują na Covid-19 i wskutek zakażenia trafią do szpitala.
– Covid-19 Assistance – pakiet usług dodatkowych wspomagających rekonwalescencję Pracowników po hospitalizacji spowodowanej Covid-19 oraz pomoc psychologiczna dla wszystkich Pracowników, którzy jej potrzebują w związku z obecną sytuacją.
-oferta limitowana, dostępna wyłącznie jako ubezpieczenie grupowe ze składką sponsorowaną dla wszystkich pracowników.
– maksymalnie uproszczony proces zawarcia – dzięki formie bezimiennej i możliwości akceptacji ofert przez e-mail, ubezpieczenie możemy zawrzeć szybko i bez zbędnych formalności.
– składka roczna w zależności od wariantu wynosi od 49,90 zł do 89,90 zł za pracownika.
W 2019 r. zgłoszono 83205 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 1,3% mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 6,37 w 2018 r. do 6,15 w 2019 r.
W 2019 r. osoby poszkodowane w wypadkach śmiertelnych stanowiły 0,2% wszystkich osób poszkodowanych (analogicznie jak w 2018 r.). Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 24,6%) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 1,1%).
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim (7,55), wielopolskim (7,26) i śląskim (7,21), a najniższy w województwach: mazowieckim (4,53) i małopolskim (4,64).